Etkinlikler

Anıl Kaya Birleşmiş Milletlerde gerçekleşen yüksek seviye 'Barış Kültürü’ formuna katıldı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, BM 68.Genel Kurul Başkanı John Ashe, Nobel Barış ödülü sahibi Leymah Gbowee ve bir çok üst düzey konuşmacının yer aldığı form dünya genelinden yoğun katılımla gerçekleşti.

Eylül 1999 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen Barış Kültürü Deklerasyonunun 15. Yıl dönümünde gerçekleşen toplantıda ‘barış kültürünün’ ve ‘global barışın’ öneminin altı çizilirken, cinsiyet, kültür, din, inanç, zengin, fakir, yaşlı, genç, doğu, batı, kuzey ve güney ayrımı yapılmaksızın dünyada var olan her bir ülkenin, toplumun, ailenin ve bireyin barış kültürünü yaşatmasındaki önemine vurgu yapıldı.


Anıl Kaya'nın fotoğrafı.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) ile Akdeniz Politikalar Merkezi (APM) arasında 3 Temmuz’da işbirliği Protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, KTSO bünyesinde Dış İlişkiler Birimi oluşturmak, odanın vizyon ve hedefleri çerçevesinde uluslararası alanda faaliyetler yürütmek yer alıyor. Protokole oda adına Başkan Ali Çıralı ve Akdeniz Politikalar Merkezi Başkanı Anıl Kaya ve Direktör Suha Vekil imza koydu.ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Sivil Toplum Liderleri resepsiyonuna katıldık, kendisine gerek sözlü gerek yazılı olarak barış umudumuzu, çocuklarımızın dünyada hakkettikleri yerlerini almalarını dilediğimizi ifade ettik..

Biden "Barışı liderler değil,halklar gerçekleştirir" "barış özveri gerektirir, çaba gerektirir, insanların kalplerinde yeşermesi gerekir" "biz iyisiyle kötüsüyle buradayız ama bir şeyleri empoze etmeye gelmedik ve edemeyiz, çözüm sizin elinizde biz desteklemeye, yardım etmeye hazırız sadece" mesajlarını verdi

Fotoğraf: Kıbrıs'tan bir ABD Başkan Yardımcısı geçti.Görülen odur ki Kıbrıs konusu ile ilgili süreç daha çok çalışmamız, toplumun en geniş kesimlerinin düşüncelerinin alınması suretiyle oluşacak Ortak Akılla hareket etmemiz gerektiğini gösteriyoruz. Bizler bu topraklarda misafir yada seyirci değiliz. Ev sahibiyiz ve geleceğimizi şekillendirmekten de bire bir sorumluyuz. Aydınlık Yarınlar Hareketi olarak davetli olduğumuzu öğrendiğimiz yaklaşık 6 günlük süre içinde tüm yöneticiler,üyelerimizle ve insanlarımızla konuştuk,düşüncelerini aldık ve elimizden geldiğince bunları özetleyerek Sn.Başkan Yardımcısına sözlü ve yazılı olarak ilettik. Sivil toplumun görevlerinden biri de budur
                                                                                                      
    H.E Joe BİDEN Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı
 


  

Anıl Kaya'nın fotoğrafı.
 

APM Birleşmiş Milletlerde Toplantılar Gerçekleştirdi

Birleşmiş Milletler ziyaretlerimiz esnasında gerek NGLS United Nations Non-Governmental Liaison Service (UN-NGLS) gerekse Europe Division,Department of Political Affairs bölümünde gerçekleşen toplantılar gerçekleştirdik.The Mediterranean Policy Centre olarak New York ziyaretimiz erçevesinde ayrıca (IPI) International Peace Institute, (NGO CSW) NGO Committee on the Status of Women,TC Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciği ve KKTC New York Temsilcisi ve görevlileri ile bir araya gelinmiştir.

Anıl Kaya'nın fotoğrafı.

 Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Swoboda merkezimizi ziyaret etti.

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, başkan yardımcısı Libor Roucek ve danışman Akniezska Gregorczyk’ten oluşan heyet Akdeniz Politikalar Merkezini ziyaret etti.APM Başkanı Anıl Kaya ve yöneticilerin hazır bulunduğu ziyarette Kaya, sivil topluma vermiş oldukları değerden ve ziyaretlerinden ötürü teşekkür ederken, hareketin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Anıl Kaya, APM’nin  çok yoğun uluslararası temasları bulunduğuna ve AP Sosyalist Grubuyla  Brüksel’de çeşitli defalar bir araya geldiklerini, iyi ilişkiler içerisinde olduklarını dile getirdi.

Kaya,  sivil toplumun ekonomik sosyal ve siyasal konularda son derece önemli rolleri olduğunu dile getirirken Kıbrıs konusunda da yapılabilecek pek çok şeyin olduğunu söyledi.Birleşmiş Milletlerin adada 50. yıla girdiğini ve Kıbrıs konusunda taraflardan sadece Kıbrıs’lı Türklerin mağdur durumda olduğunu söyleyen Kaya, özellikle Kıbrıs’lı Türk’lerin temsiliyeti konusunun öneminin vurguladı.Görüşmede söz alan Suha Vekil ise sivil toplum örgütlerinin uluslararası alanda yürütmüş olduğu çalışmalar hakkında örnekler verirken, uluslararası toplumun bir parçası olamadığımız için yürütülen çalışmaların, standartların ve gelişimin dışında kaldığımızı vurguladı.

APM Ukrayna Ziyareti

Akdeniz Politikalar Merkezi olarak 1-5 Ekim  tarihleri arasında KKTC Arıcılar Birliği ile  Ukraynanın başkenti Kiev’de gerçekleşen 43. Uluslararası Apimondia (Dünya Arıcılar Birliği) genel kurul çalışmalarına katıldık.Genel Kurula katılma nedenimiz KKTC Arıcılar Birliğinin Dünya Arıcılar Birliğine yapmış olduğu üyelik müracatına destek olmak içindi.1 Ekimde Dünya Arıcılar Birliği başkanı Fransız Gilles Ratia , İtalyan Genel Sekreter Riccardo Jannoni, ve Avrupa Bölge Sorumlusu İrlandalı Philip McCabe  ile bir araya geldik.

 

                                                              AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI-ANKARA

 Anıl Kaya, Ankara’da Türkiye Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Burak Erdenir ile bir araya geldi.
Türkiye AB Bakanlığı'na ve Kıbrıs ile ilgili birimlere gerçekleştirilen ziyarette Anıl Kaya, Akdeniz Politikalar Merkezi’nin çalışmalarını, dış temaslarını, Avrupa Birliği’ndeki ilgili makamlar ve sivil toplum örgütleri, düşünce kuruluşlarına gerçekleştirdikleri ziyaretlerini ve çalışmalarını paylaştı.

Akdeniz Politikalar Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye AB Bakalığının çalışmaları ve özellikle Kıbrıs hakkında kapsamlı bilgi alan Kaya, bu karşılıklı temasların çok önemli olduğunun bilincinde olduklarını ve istişarelerin devam edeceğini ifade etti.
Anıl Kaya, yaptıkları tüm dış temaslarda gerek kurum ve kuruluşların, gerek uluslararası saygınlığı olan düşünce kuruluşları tarafından kabul gördüklerini ve özellikle siyasi kurumlarımızın tanınmamışlığının henüz gündemede olduğu bu süreçte, kendileri gibi kuruluşların müzakerelerde, lobicilik ve savunuculuk alanında ki etkin ve olmassa olmaz yerinin sürekli olarak vurgulandığını söyledi.

Anıl Kaya, Bakanlığın özellikle sivil toplum örgütleri ile olan diyalog ve çalışma boyutları hakkında bilgilendirildiklerini, Ankara'da TBMM çatısı altında gerçekleştirilen Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu çalışmalarını takip etttiklerini belirtti. Bu tip görüş alışverişi ve istişarenin devamı dileğinin paylaşıldığı ziyaretten duyulan memnuniyetini dile getiren Kaya, dünya gündemine artık oturmuş olan devlet-hükümet ve sivil toplum örgütlerinin ortak çalışma alanlarında buluşmalarının devam edeceği temennisinde bulundu.

 

 Kaya, Ankara'da SETA Başkanı Özhan ile görüştü

 

SETA Vakfı-ANKARA

Akdeniz Politikalar Merkezi Başkanı Anıl Kaya Ankara'da Siyaset,Ekonomi ve Toplum Araştırma Vakfı (SETA) Başkanı
Taha Özhan ile toplantı gerçekleştirdi.
Akdeniz Politikalar Merkezi Başkanı Anıl Kaya Ankara'da Siyaset,Ekonomi ve Toplum Araştırma Vakfı (SETA) Başkanı Taha Özhan ile toplantı gerçekleştirdi.

Uluslararası ortak vizyon oluşturma ve işbirliği amaçlı çalışmalarımızın bir parçası olarak
Türkiye'deki Sivil Toplum ve
düşünce kuruluşlarının bilgi ve deneyimlerini
Kıbrıs'la buluşturmak ve ortak hedefler doğrultusunda SETA ile gerçekleştirilen toplantıdan verimli sonuçlar alındı.
Özellikle Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelerin bölgeye ve
Kıbrıs'a yansımaları doğrultusunda düşüncelerin paylaşıldığı görüşmede SETA' nın bölgedeki etkin ve verimli çalışmalarının geniş boyutlarını bilincinde olarak bu çerçevede Kıbrıs konusunun daha etkin bir yer alması ve özellikle Doğu Akdeniz'de her iki merkezin ortak çalışma alanları değerlendirilmiştir.

Anıl Kaya, iki ülke arasında mevcut ilişkilerde görmüş oldukları en büyük eksikliğin entelektüel düzeyde ve sivil toplum çalışmalarında bugüne kadar sağlam temele dayalı sürekli ilişkilerin oluşturulmamış olduğunu ifade ederek bu doğrultuda inisiyatif üstlenmiş olduklarını söyledi.

Kıbrıs'ta yakın gelecekte yaşanabilecek olası gelişmeler üzerine görüşlerin paylaşıldığı toplantıda düşünce kuruluşları olarak bu süreçte yapılması gerekenler üzerine karşılıklı öneriler sunuldu.
Dünyanın çeşitli merkezlerinde ofisleri ve etkin çalışmaları bulunan Siyaset,Ekonomi ve Toplum Araştırma Vakfı'nın politikaları etkileyebilen ve görüşlerine önem verilen bir merkez olarak
Kıbrıs sürecinde de önemli katkıları olabileceğine inandıklarını söyleyen Kaya görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 
 
 

 
İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa Masası Direktörü APM'ni ziyaret etti
İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan adaya iki günlük ziyaret için gelen Dışişleri Bakanlığı Avrupa Direktörü Jill Morris ve Avrupa Masası Başkanı Hannah Corbet Sivil Toplum Örgütlerimiz Mediterranean Policy Centre, (
Akdeniz Politikalar Merkezi), İş Adamları Derneği, İş Kadınları Derneği,Uzlaşım Derneği ve Aydınlık Yarınlar Hareketii temsilcileri ile Kıbrıs konusu ağırlıklı bir toplantı gerçekleştirdi.

Akdeniz Politikalar Merkezinde gerçekleşen toplantı başkan Anıl Kaya'nın hoş geldin konuşması ile başladı.
Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantıda detaylı olarak Sivil Toplum Örgütleri'nin gelişim ve uzlaşım sürecindeki kaçınılmaz ve çok önemli rolleri , karşılıklı işbirliği,öneriler paylaşımı ve görüş alışverişi çerçevesi içinde fikir alış verişinde bulunuldu.
 
 
 
Küresel Sorunlar Platformu-İstanbul Bilgi Üniversitesi
 

 

Akdeniz Politikalar Merkezi İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Küresel Sorunlar Platformu’na ziyaret gerçekleştirdi.

İki kuruluş arasında ortak çalışma imkanlarının ele alındığı toplantıda 2013 yılının ilk çeğreğinde Kıbrıs’ta ortak bir etkinlik ile ‘Doğu Akdeniz’de İstikrar’ üzerine uluslararası bir panel yapılması kararlaştırıldı.

 

Akdeniz Politikalar Merkezi Başkanı Anıl Kaya ve direktör Suha Vekil’in gerçekleştirdiği ziyarette Küresel Sorunlar Platformu Genel Koordinatörü İdris Kardaş ve Organizasyon Koordinatörü Baybars Örsek de hazır bulundu.

 

Ziyarette konuşan Akdeniz Politikalar Merkezi direktörü Suha Vekil yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verirken merkezin özellikle uluslar arası alanda önemli faaliyetleri ve bağlantıları olduğunu dile getirdi. Kısa bir süre önce gerçekleştirmiş oldukları Brüksel ve İngiltere ziyaretlerinden edinmiş oldukları izlenimleri paylaştı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.M.Remzi Sanver de bir süreliğine toplantıya katılarak Kıbrıs’tan Üniversitelerine ziyaret gerçekleştiren Akdeniz Politikalar Merkezi yöneticilerine hoş geldiniz konuşması yaparak merkezin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

 
                                                                             Alman Büyükelçisi Dr.Gabriela Guellil 

Akdeniz Politikalar Merkezi direktörleri Anıl Kaya ve Suha Vekil Kıbrıs'ın Almanya Büyükelçisi Dr Gabriela Guellil'e ziyaret gerçekleştirerek çalışmaları hakkında bilgi verdi.Elçi yardımcısı Elmar Eich'in hazır bulunduğu görüşmede merkezin yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verilirken aynı zamanda uluslararası alanda süren çalışmaları, Avrupa Birliği, Sivil Toplum ve Kıbrıs konusu gibi konular hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Ziyaret çerçevesinde özellikle uluslar arası alana Kıbrıs Türk halkının erişimi ve temsili konularına değinilirken, Akdeniz Politikalar Merkezi’nin çok kısa süre önce İngiltere’de gerçekleştirdiği çeşitli temaslar hakkında da bilgi verildi.

Kıbrıs konusuna dinamizm kazandırmak adına başta sivil toplumun ve toplumun geniş kesimlerinin müzakere sürecine katılımı ve katkısının sağlanmasının önemli olduğunu vurgulayan Anıl Kaya,geçen sürede konuşulabilecek her şey konuşulmuştur,
denenmiş ve başarısız olmuş uygulamaların tekrar edilmesinin zaman kaybına neden olduğunu söyledi.
Ziyaret çerçevesinde söz alan Akdeniz Politikalar Merkezi direktörü Suha Vekil ise bu süreçte Sivil Toplum Örgütlerin katkısının kaçınılmaz olduğunu, uluslararası toplantılarda da bunun ciddi bir eksikliğimiz olarak dile getirildiğini, gerek toplumsal kalkınma alanında gerek ise uluslararası ilişkilere Sivil Toplum Örgütlerinin dahil edilmesinin önemini vurguladı

 
Akdeniz Politikalar Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslar gerçekleştirdi
 

Çeşitli görüşmeler yapmak üzere bir süreden beri İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Anıl Kaya temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Akdeniz Politikalar Merkezi olarak gerçekleştirilen temaslarda Kaya, İngiltere dışişleri bakanlığında,İngiliz Parlamentosunda ve Lord'lar Kamarasında görüşmeler gerçekleştirdi.

Program çerçevesinde yoğun bir gündemle dışişleri bakanlığında temaslar gerçekleştirerek başlayan Kaya, dışişleri bakanlığında Kıbrıs ve Yunanistan masası,Türkiye masası ve Avrupa Araştırma grubu araştırma ve analiz ekibi yetkilileri ile görüştü.

Dışişleri bakanlığında adada yaşanan son gelişmeler ve Kıbrıs meselesinde üretilebilecek yeni politikalar üzerine görüş alış verişinde bulundu.Kıbrıs meselesinin Avrupa Birliği ve global boyutları irdelenirken bu süreçte özellikle lobicilik ve savunuculuk üzerinde etkin bir sivil toplum örgütü olarak önemli rolümüzün ve kaçınılmaz sorumluluğumuzun boyutları tartışıldı.

 
 
 
T.C Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sn.Egemen Bağış ve T.C.Lefkoşa Büyükelçisi Sn.Halil İbrahim Akça
 
Akdeniz Politikalar Merkezi Direktörleri Anıl Kaya ve Suha Vekil Türkiye Cumhuriyeti AB Bakanı ve Başmüzakereci Sn.Egemen Bağış ile bir araya gelerek yürütülen çalışmar hakkında bilgi verdi.
Büyükelçilik ikametgahında gerçkleşen görüşmede Anıl Kaya özellikle dünyada düşünce kuruluşlarının öneminin ve etkisinin bilincinde olarak 2011 yılında Akdeniz Politikalar Merkezi'ni kurduklarını söyledi.
Görüşmede bakan Bağış kendilerinin işbirliğine hazır olduğunu söyleyerek merkeze çalışmalarında başarılar diledi.
 Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu APM Merkezi- Lefkoşa
Avrupa Parlamentosu-Türkiye Karma Parlamenterler Komisyonu Eşbaşkanı ,Fransız Yeşiller Partisi Milletvekili Sn. Helene Flautre ve Yeşiller grubu danışmanı Sn.Ali Yurttagül temasları doğrultusunda 1 Eylül 2012 cumartesi gün Akdeniz Politikalar  Merkezi'ne  ziyaret gerçekleştirmiştir.
APM başkanı Anıl Kaya ve yekilileri ile gerçekleşen görüşmede Kaya ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek bu görüşmeden onur duyduklarını dile getirdi.
Akdeniz Politikalar Merkezinin sürekli olarak gündeminde tuttuğu yurt içinde ve yurt dışında lobicilik faaliyetleri olduğunu söylerken, Brüksel'de Avrupa Parlamentosuna yaptıklerı rutin ziyaretlerde Sn.Helene Flautre ve sayın Ali Yurttagül ile bir araya geldiklerini anımsattı.
Kaya bu tip temasların Sivil Topluma verilen önemin evrensel çerçevede bir kez daha altının çizildiğini dile getirdi.
Kıbrıs'lı Türk'lerin çeşitli vesilerle yaşamış olduğu sıkıntıları özetleyen Kaya dünya ile kucaklaşma arzusunda olan Kıbrıs'lı Türk'lerle her düzeyde temasın artarak devam etmesinin önemine işaret etti.
APM  Avrupa Komisyonunda Michaela Di-Bucci ile bir araya geldi
 
Akdeniz Politikalar Merkezi Avrupa Komisyonundan Kıbrıs Türk Masası şefi Michaela Di-Bucci ile bir araya geldi.
Görüşmelerde ayrıca Avrupa Birliği standartları ve yasaların, uyum süreci çalışmalarının çok daha üst ve efektif bir şekilde daha ileriye taşınabilmesi için iş birliğinin nasıl geliştirileceği konularında karşılıklı öneriler sunuldu. Özellikle yeşil hat tüzüğü,doğrudan ticaret tüzüğü, adada iki toplum arasında güven artırıcı önlemler, müzakere süreci ,petrol ve doğal gaz , sivil toplumun rolü ve geliştirilmesi konuları tartışıldı.
FotoğrafFotoğraf
                                                 CONCORD Brüksel                                Avrupa Komisyonu Brüksel
 
ADA'DA ÇÖZÜM AKDENİZDE İSTİKRAR

Akdeniz Politikalar Merkezi Başkanı Anıl Kaya Belçika’nın başkenti Brüksel’de çeşitli temaslarda bulunarak , Avrupa Parlamentosu,Avrupa Komisyonu,etkili sivil toplum kuruluşları ve sivil toplum ağlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi.
Ziyarette ,yakın coğrafyada ve Kıbrıs konusundaki son durum değerlendirilirken; Kıbrıs’lı Türk’lerin ekonomik, sosyal ve siyasal sıkıntılarının özellikle yoğun olarak hissedildiği alanlara işaret eden Kaya, "Avrupa Birliği ve çözüm vizyonunu dünyaya ıspat etmiş bir toplum var. Yaşanan mevcut durumdan kaynaklanan ve bizleri her alanda yıpratan pozisyonumuzu tartışmak ve Avrupa Birliği hedefimizi daha güçlü bir şekilde dile getirmek için buradayız" dedi..
Yaşanan sıkıntıların aşılması için karşılıklı olarak birtakım yöntemler tartışılırken ,bu seviyede ilerleme sağlanması için Kıbrıs’lı Türk’lerle her düzeyde diyalog kurulmasının şart olduğunun altını çizdi.
Müzakere sürecinin durağanlığı ve Kıbrıs’lı Türk’lerin gelecek endişesi ortadayken adada çözüm sürecini canlandıracak motivasyonun yaratılmasının şart olduğunu dile getirildi.
Brüksel ziyaretleti çerçevesinde Anıl Kaya sivil toplum kuruluşları ve Avrupa'da çok güçlü lobi ve savunuculuk yapan etkin merkezlerle gerçekleşen görüşmede evrensel vizyon çerçevesinde hareket ettiklerini ve bu bağlamda Kıbrıs konusunun çözümünde ilerleme sağlanması için karşılıklı diyalog ve işbirliği geliştirmek üzere Brüksel’e çeşitli düzeylerde ziyaretler gerçekleştirdiklerini vurguladı.
Görüşmelerde ayrıca Avrupa Birliği standartları ve yasaların, uyum süreci çalışmalarının çok daha üst ve efektif bir şekilde daha ileriye taşınabilmesi için iş birliğinin nasıl geliştirileceği konularında karşılıklı öneriler sunuldu. Özellikle yeşil hat tüzüğü,doğrudan ticaret tüzüğü, adada iki toplum arasında güven artırıcı önlemler, müzakere süreci ,petrol ve doğal gaz , sivil toplumun rolü ve geliştirilmesi konuları tartışıldı.

 

                                                                 Avrupa Komisyonu tarafından devet edildik 

 

Avrupa Komisyonu'nun davetlisi olarak iki toplumlu Brüksel'de çeşitli toplatılara katılan Akdeniz Politika Merkezi Avrupa Komisyonu'nun çeşitli komitelerinde ve Avrupa Parlamentosu'nda toplantılara katıldı.Merkez ayrıca Brüksel'de bire bir temaslar gerçekleştirdi

APM ayrıca Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Politika Merkezi'nde (EPC) temaslar gerçekleştirdi.Ziyaret çerçevesinde Avrupa Komisyonu'nun davetlisi olarak Brüksel'de bulunan Kıbrıs'lı Türk ve Rum sivil toplum örgütlerinin ortak katılımı ile gerçekleştirilen

 Avrupa Komisyonu ziyaretlerinde Sivil Toplum,Ayrımcılık,İnsan Hakları,İnsan Ticareti konularında ve Ekonomik Sosyal Komite,AB Komisyonu Kıbrıs Türk Masası'nın düzenlediği toplantılara katıldı.APM daha sonra Avrupa Parlamentosu'nda ve Avrupa Politika Merkezinde temaslar gerçekleştirdi.Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Politika Merkezi'nde adadaki mevcut durum ve Annan Planı sonrası atılabilecek adımlar üzerine konuşma gerçekleştirdi.

 

  

 

 

 

Akdeniz Politikalar Merkezi Amerika Birleşik Devletleri temaslarını tamamlayarak yurda döndü.Anıl Kaya başkanlığındaki heyet 13 ağustos tarihinde çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD'ne gitmişti.Özellikle Sivil Toplum Örgütlerinin gelişimi ve toplumun geliştirilmesindeki önemli rolü konusunda görüş alışverişi yapmak üzere ABD'ne giden heyet, kendi talepleri doğrultusunda ABD dış işleri bakanlığının organize ettiği ziyaretler sırası ile başkent Washington DC olmak üzere Annapolis, Maryland ve Philadelphia Pennsylvania eyaletlerinde gerçekleşti.

APM heyeti temasları çerçevesinde George Town üniversitesi,Howard üniversitesi ve Pensilvanya üniversitelerinde görüşmeler gerçekleştirmiştir.Heyet ayrıca Amerika'da etkin rol oynayan 'Board Source',NCIV,American Association for Retired Persons AARP, U.S Small Bussines Administration,Volunteer Center,Annapolis Small and Minority Business Enterprise Division,CDC,Young Involved Philedelphia 'YIP' olmak üzere güçlü ve etkin yapısı ile tanınan birçok sivil toplum kurumları ile görüştü ve iş birliği yapmak üzere anlaşmalar gerçekleştirdi. Yine program dahilinde George Mason Üniversitesi siyaset bilmi öğretim üyesinin düzenlediyi seminere katılarak Federalizm brifingi aldı. Ziyaretler süresince, yirminin üzerinde toplantılara katılarak çeşitli sivil toplum ve devlet kurumunda başkan ve üst düzey yöneticiler olmak üzere birçok yetkili ile yapılan görüşmelerde, 
 
 
   
 N.C.I.V. Philadelphia                                                Dışişleri Bakanlığı Washington D.C
 
APM heyeti çalışmaları hakkında bilgi verirken, özellikle ABD 'de bulunan lider kurumlarla iş birlikleri kurmak,geliştirmek, tecrübelerinden faydalanmak için çeşitli girişimlerde bulundu. Her toplantıda özellikle Kıbrıs'a özgü kültürel el işi hediyeler sunulurken Kıbrıs Türk insanının kültürü,sosyal yaşamı ve tarihçesi hakkında tanıtım yapılmıştır. Dokuz günlük temaslar çerçevesinde APM başkanı Anıl Kaya ABD dışişleri bakanlığında ABD başkanı Barack H.Obama ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a iletilmek Kıbrıs'a özgü kültürel ipek kozası el işi hediyeler ve birer adet mektup sundu.
 
Akdeniz Politikalar Merkezi başkanı Anıl Kaya hareket olarak dünyanın çeşitli merkezleri ile geliştirmekte oldukları ilişkiler hakkında bilgi vererek Amerika Birleşik Devletleri'nin özellikle sivil toplum örgütlerinin çalışma alanları olan demokrasi, insan hakları,adalet,şeffaflık,gönüllülük gibi pek çok değeri taşıdığı ileri seviyedeki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini ve dünyada lider çalışmalar yürüten kuruluşlarla da işbirliklerini sürdürme anlaşmaları yaptıklarını dile getirdi. APM heyeti temasları çerçevesinde bağımsız medyanın, toplumun gelişimindeki kritik rolü da tartışıldı ve program dahilinde heyet, “NEWSEUM” basın araştırma merkezi olmak üzere müze olarak halka açık çeşitli araştırma merkezlerinde incelemelerde bulundu.

 

    ABD Dışişleri Bakanlığı Washinton D.C
 
Avrupa Politikalar Merkezi heyetinin ziyaret çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanlığı'na gerçekleştirilen ikinci ziyaret esnasında başkan Anıl Kaya'ya ABD Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu direktörü tarafından özel olarak hazırlanan bir toplantıda 'İnternational Visitors Leadership Program IVLP' sertifikası taktim edildi. 
 
 
Danimarka Büyükelçisi
Akdeniz Politikalar Merkezi Direktörü Suha Vekil Avrupa Birliği dönem başkanı Danimarka büyükelçisi bayan  Kirsten Rosenvod Geelan'a ziyaret gerçekleştirerek çalışmaları hakkında bilgi verdi.Vekil ayrıca kendileri ile işbriliği içinde çalışma arzularını dile getirdi.

                                                        Akdeniz Politikalar Merkezi Direktörü Suha Vekil
Akdeniz Politikalar Merkezi direktörü Suha Vekil sivil toplum örgütleri gelişimi ve İstanbul prensipleri üzerine düzenlenen uluslar arası toplantıda toplantı yönetimini gerçekleşrtirerek sivil toplumun rolü ve dünyada var olan iyi örnekler hakkında bilgi verdi.
Ara bölgede bulunan İbirliği Evi(Home for Cooperation)'da gerçekleştirilen toplanıya Brüksel yanı sıra iki toplumdan sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
                                                                                                          
                                                                           German Marshall Fund Washington D.C
 
Akdeniz Politikalar Merkezi direktörü Suha Vekil ABD ve dünyada en güçlü etkin kuruluşlardan olan German Marshall Fund'a ziyaret
gerçekleştirdi.
S.Vekil Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington D.C de GMF merkez ofisinde gerçekleşen ziyarette German Marshall Fund başkan yardımcısı Ivan Vejvoda ve Joshua Walker ile bir araya geldi.

Görüşmede Suha Vekil Kıbrıs'ta kar amacı gütmeyen ve politik olmayan yapısı ile Akdeniz Politikalar Merkezi'nin alternatif düşüncelerin üretimine katkı koyabilecek gerek yerel gerek uluslararsı çeşitli kesimleri bir araya getirmede öncülük edeceklerini dile getirdi.

Toplumda birikimli kişilerin birikimini politikaya taraf olmadan yine toplum ve tüm insanlığın yararına yönelik projelerde değerlendirmek, yalnızca yerel bazda değil uluslar arası alanda da işbirliği sahaları yaratmak için yola çıktıklarını vurguladı.

MPC direktörü Vekil Kıbrıs'ta önemli oranda entelektüel, akademik ve tecrübeli kişilerin olduğunu ve bu değerlerin ülke geleceğine ve insanlık yararına bir araya getirilmesi yönünde yeni alternatif politikaların gelişimine büyük yarar sağlayacağına inandıklarını dile
getirdi.
Vekil ayrıca dünyada kendi alanında liderlik eden kuruluşlardan olan German Marshall Fund'u ziyaret etmekten duymuş olduğu memnuniyeti dile getirdi.

Görüşmede söz alan GMF başkan yardımcısı Ivan Vejvoda düşünce kuruluşlarının demokrasi insan hakları eşitlik ekonomi ve sosyal gelişime çok önemli boyutlarda katkıda bulunduğunu ve görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Söz konusu ziyarette karşılıklı işbirliği içinde olunması yönünde adımlar atıldı.Vekil ayrıca George Town Universitesinde ve Howard Üniversitesi siyaset bilimi bölümünde akademisyenlerle görüştü.

Vekil üniversitelere gerçekleştirdiği ziyarette yurt dışında bulunan ve çeşitli uzmanlık ve deneyimleri olan kişilerle birlikte çalışmak istediklerini,bu kişileri ülkemizde bulunan entelektüel kesimlerle ve aydınlarla ortak projelerde buluşturmanın öncelikleri arasında olduğunu söyledi.

Vekil ayrıca Annapolis,Maryland ve Philedelphia'da özel sektörün kalkındırılması için faaliyet gösteren kamu kuruluşlarını ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu.
US Small Business Administration 'küçük işletmeler yönetimi' program direktörleri ile bir araya gelerek bilgi aldı. Sivil Toplum Gönüllülük Merkezi Başkanı ile iş birliği yönünde mutabakata varıldı.

Temaslarına devam eden Suha Vekil yeni kurulmuş olan kar amacı gütmeyen ve politikadan bağımsız düşünce kuruluşu olan Akdeniz Politikalar Merkezi'nin dünyada benzeri olan saygın kuruluşların ilgisinden ve iş birliği anlaşmalarından duyduğu memnuniyeti ifade etti.


APM  Brüksel'de Üst Düzey Temaslarda Bulundu

APM Temaslarında sırası ile Avrupa Parlamentosu Başkan yardımcısı ve Yüksek Seviyede Temas Grubu başkanı Libor Roucek,Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Eş-başkanı,dış ilişkiler komitesi üyesi ve AP İnsan Hakları Alt komitesi başkanı Fransız Parlamenter Helen Flature ve Temas grubu üyesi Avusturyalı AP Parlamenteri Angelica Werthmann ile bir araya geldi.

Temaslarında Akdeniz Politikalar Merkezi’nin çalışmaları,vizyon ve hedefleri hakkında da bilgi veren Kaya, Kıbrıs konusu, sosyal konular, sivil toplum gelişiminin önemi, ekonomik konular, direk ticaret ve izolasyonlara yönelik düşüncelerini aktardı.

 

 

CEPS BRÜKSEL

Akdeniz Politikalar Merkezi Brüksel'de bulunan Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi'ne(Center for European Policy Studies) bir ziyarette bulunarak Kıbrıs hakkında çalışmaları bulunan Michael Emerson ile görüştü.
AARP WASHINGTON D.C
 
Akdeniz Politikalar Merkezi Washinton'da bulunan AARP'ye bir ziyaret gerçekleştirerek AARP başkan yardımcısı ve yöneticileri ile görüştü. 
 
 

                     George Town Universitesi                           Howard Universitesi                           Pensilvanya Üniveristesi

                George Mason Universitesi                             BoardSource D.C                                        NCIV D.C
 

                Küçük İşletmeleri Birimi   D.C               Gönüllülük Merkezi   Annapolis           Küçük İşletmeler Birimi   Annapolis

 
 

Comments