Medya‎ > ‎

24.01.2012

24 Ocak 2012
 
Akdeniz Politikalar Merkezi Başbakan Küçük'ü ziyaret etti.
 
 
Yeni kurulan “Akdeniz Politikalar Merkezi”nin yetkilileri, Başbakan İrsen Küçük’ü ziyaret ederek kuruluş ve çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
 
 
 
 
 
 
  
 
Ziyarette konuşan Merkez Direktörü Süha Vekil, yeni kurulan Akdeniz Politikalar Merkezi’nin, düşünce kuruluşu olduğunu, politik ajandası bulunmadığını ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu belirterek çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Ülkenin ekonomik, sosyal ve demokratik gelişim yapısına katkıda bulunmak üzere yola çıktıklarını ifade eden Vekil, dünyadaki diğer benzerleriyle fikir işbirliğinde bulunduklarını, birçok tanınmış iletişim ağında birlikte çalışma yapmaya başladıklarını anlattı.

Merkezin, dünyaya açılma ve karşılıklı bilgi paylaşımı; dünyadaki gelişmelerden anında haberdar olarak toplum yapısını zenginleştirecek çalışmalara katkıda  bulunacağını ifade eden Vekil, dünyadaki politikaları etkileme açısından da önemli role sahip olacağını savundu.

Vekil, Merkezin  çeşitli ülkelerde ilgi uyandırdığı ve birçok yurtdışı temasları olduğunu da anlattı.

KAYA

Akdeniz Politikalar Merkezi Başkanı Anıl Kaya da, Kıbrıs Türk halkının ana karakterleri ve değerleriyle var olduğu ve buna paralel dünyadaki diğer insanlarla, halklarla ekonomik veya akademik anlamda bir araya gelerek fikir paylaşımıyla gerek ülke, gerekse dünya için daha somut, ilerlemeye yönelik projeler ortaya koymak amacıyla çalışmalarına başladıklarını anlattı.

Merkezin, uluslararası örgüt konumunda, kabul görmüş bir yapı olarak uluslararası platformda kaydını yaptırmayı başardığını da belirten Kaya, dünyayla KKTC arasında köprü vazifesi üstleneceklerini kaydetti.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de, dünyayla olan iletişimin sivil toplum örgütleriyle daha kolay olabileceğine işaret ederek KKTC’nin böyle düşünce kuruluşlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bu merkezin ekonomik ve akademik konularda yapacağı çalışmaların ve ülkenin tanınması açısından oynayacağı rolün önemine de işaret eden Başbakan, Merkeze çalışmalarında başarılar diledi.

Greentree Zirvesi’ne atıfta bulunarak Kıbrıs konusunun kritik dönemden geçtiğini ifade eden Küçük, “bu gibi dönemlerde böyle düşünce kuruluşlarına daha çok ihtiyaç olur” dedi.

Başbakan Küçük, lobicilik faaliyetlerinin eksik olduğunun söylendiğini de anımsatarak, bu merkezin, gerek dış temasları gerekse davet edecekleri yabancıların ülkeye gelip yerinde görmeleriyle, bu faaliyetleri de hakkıyla yerine getirebileceğine olan inancını dile getirdi.

Başbakan Küçük, Merkeze, hükümet olarak gereken desteği vereceklerini de sözlerine ekledi.

Comments