Medya‎ > ‎

19.08.2011

Akdeniz Politikalar Merkezi, ABD kuruluşu German Marshall Fund'ı ziyaret etti.

Akdeniz Politikalar Merkezi direktörü Suha Vekil, ABD ve dünyada en güçlü etkin kuruluşlardan olan German Marshall Fund'a ziyaret gerçekleştirdi. S.Vekil Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington DC de GMF merkez ofisinde gerçekleşen ziyarette German Marshall Fund başkan yardımcısı Ivan Vejvoda ve Joshua Walker ile bir araya geldi.
 
Görüşmede Suha Vekil  Kıbrıs'ta kar amacı gütmeyen ve politik olmayan yapısı ile Akdeniz Politikalar Merkezinin alternatif düşüncelerin üretimine katkı koyabilecek gerek yerel gerek uluslararsı çeşitli kesimleri bir araya getirmede öncülük edeceklerini dile getirdi.
Toplumda birikimli kişilerin  birikimini politikaya taraf olmadan yine toplum ve tüm  insanlığın yararına yönelik projelerde değerlendirmek, yalnızca yerel bazda değil uluslar arası alanda da işbirliği  sahaları  yaratmak için yola çıktıklarını vurguladı.
MPC direktörü Vekil Kıbrıs'ta önemli oranda entelektüel, akademik ve tecrübeli kişilerin olduğunu ve bu değerlerin ülke geleceğine ve insanlık yararına bir araya getirilmesi yönünde  yeni alternatif politikaların gelişimine büyük yarar sağlayacağına inandıklarını dile getirdi.
Vekil ayrıca dünyada kendi alanında liderlik eden kuruluşlardan olan German Marshall Fund'u ziyaret etmekten duymuş olduğu memnuniyeti dile getirdi.
Görüşmede söz alan GMF başkan yardımcısı Ivan Vejvoda düşünce kuruluşlarının demokrasi insan hakları eşitlik ekonomi ve sosyal gelişime çok önemli boyutlarda katkıda bulunduğunu ve görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Söz konusu ziyarette karşılıklı işbirliği içinde olunması yönünde adımlar atıldı. Vekil ayrıca George Town Universitesinde ve Howard Üniversitesi siyaset bilimi  bölümünde akademisyenlerle görüştü.
Vekil üniversitelere gerçekleştirdiği ziyarette yurt dışında bulunan ve çeşitli uzmanlık ve deneyimleri olan kişilerle birlikte çalışmak istediklerini,bu kişileri ülkemizde bulunan entelektüel kesimlerle ve aydınlarla ortak projelerde buluşturmanın öncelikleri arasında
olduğunu söyledi.
Vekil ayrıca Annapolis,Maryland  ve Philedelphia'da  özel  sektörün kalkındırılması için faaliyet gösteren kamu kuruluşlarını ziyaret
ederek görüş alış verişinde bulundu. US Small Business  Administration 'küçük işletmeler yönetimi' program direktörleri ile bir araya gelerek bilgi aldı. Sivil Toplum Gönüllülük Merkezi Başkanı ile iş birliği yönünde mutabakata varıldı.
Temaslarına devam eden Suha Vekil  yeni kurulmuş olan kar amacı gütmeyen ve politikadan bağımsız  düşünce kuruluşu  olan  Akdeniz Politikalar Merkezi'nin dünyada benzeri olan saygın kuruluşların ilgisinden ve iş birliği anlaşmalarından duyduğu memnuniyeti ifade
etti.
Comments